Energia odnawialna

energia odnawialna i wszystko co z nią związane :)


#1 2009-01-14 19:55:26

Sławek

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2009-01-12
Posty: 3
Punktów :   

budowa statora

Zakupiłem oferowaną książkę i jestem zadowolony. Dowiedziałem się wielu ciekawych szczegółów dotyczących samodzielnej budowy elektrowni wiatrowej. Nurtuje mnie jednak pytanie. Otóż jestem w trakcie zakupu magnesów z USA o rozmiarze N42 50x25x12. Jaka powinna być zatem maksymalna grubość cewki i statora?

Offline

 

#2 2009-01-21 13:20:30

Staszek

Administrator

Zarejestrowany: 2008-02-18
Posty: 25
Punktów :   
WWW

Re: budowa statora

Grubość cewki i statora nie ma nic wspólnego z zastosowanymi magnesami. Stator z cewkami pozostaje niezmienny. Należy jedynie przedłużyć troszkę śruby nośne statora tak by o te dwa milimetry oddalić go od tarczy rotora osadzonej na piaście i o drugie tyle by oddalić drugą tarczę rotora od osadzonego już statora. To wynika z tego że magnesy które chcesz zakupić są grubsze od ,,książkowych" o 2 mm. Przedłuż śruby nośne statora o 0,5 cm i po problemie. Jedyne co należy zrobić to tylko dostosować pozycjoner do przyklejania magnesów do ich gabarytów.  Powodzenia

Offline

 

#3 2009-01-25 15:00:02

Sławek

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2009-01-12
Posty: 3
Punktów :   

Re: budowa statora

Mam pytanie odnośnie magnesów. Otóż czy całe muszą być zalane w żywicy czy nie? Czy w sytuacji gdy nie są zalane całe to ulegają korozji? Czy prawda jest, iż jak magnesy nie są zalane całe żywicą to stator ma lepsze chłodzenie?
Podaje link dotyczący mojego pytania.http://www.otherpower.com/20page1.html

Offline

 

#4 2009-01-26 13:20:11

Staszek

Administrator

Zarejestrowany: 2008-02-18
Posty: 25
Punktów :   
WWW

Re: budowa statora

Magnesy są zabezpieczane specjalną powłoką, w karcie charakterystyki można przeczytać : ,,Zabezpieczenie antykorozyjne: powłoka Ni+Cu+Ni. Nie stosować w wodzie. Spiekane magnesy neodymowe są kruche. Magnes neodymowy bez żadnej obudowy może pęknąć po zderzeniu z innym "silnym" magnesem."
Czy zalewać je całkiem, czy tylko do połowy? Dobre pytanie. Ja zrobiłem tak jak w książce. Na górę przychodzi zbrojenie z włókna szklanego i wszystko jest zalane żywicą. Dołożyłem nawet gruby drut miedziany okalający wszystkie magnesy. Wiem że w innych opracowaniach tego nie ma , ale kto da mi gwarancję na takie rozwiązanie. Sam magnes dobrze przylega do stalowego dysku plus klej – powinno wystarczyć, ale kto da gwarancję? Jeśli magnes ma uszkodzoną powłokę? Rysę albo pęknięcie niewidoczne gołym okiem to po nim. Moje śmigło z tarczami rotora osiągało nawet 900obr/min. Jakie siły odśrodkowe działają na taki magnes?
Gdyby tak wypadł z tarczy ? toż to pocisk niezłego kalibru. Nawet o tym nie myślę, więc jeśli się coś takiego przydarzy to i tak sobie powiem że zrobiłem wszystko by tak się nie zdarzyło. Oczywiście mniejszy poziom żywicy zwiększy zawirowania powietrza pomiędzy statorem a tarczami rotora co na pewno zwiększy chłodzenie statora. Ja jednak zrobiłem tak jak w książce a chłodzenie rozwiązałem inaczej. Temat chłodzenia będzie również omówiony w dodatku jaki przygotowuję na stronę główną.

Offline

 

#5 2009-01-26 20:31:35

Sławek

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2009-01-12
Posty: 3
Punktów :   

Re: budowa statora

OK! Dzięki za odpowiedź.
Pozdrawiam!

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.triadica.pun.pl www.eusiowy.pun.pl www.konriom.pun.pl www.swiatxninja.pun.pl www.aerosmith.pun.pl